Novi val oblikovalcev vidnih sporočil

24.7. - 29.8.2020
Razstavišče Vetrinjski
18:00-21:00 | vstop prost

Mnoštvo tiskovin, spletnih strani, aplikacij in plakatov, v katere nevede nenehno gledate, je nekdo sproduciral: tekst, ki ga berete, je nekdo postavil; črke, v katerih je zapisan, nekdo izrisal; vsak predmet, ki se ga dotaknete, je bil oblikovan – ustrezno ali ne, oblikovan pa vendar. Javnega diskurza o rezultatih oblikovalskega dela pa je malo in pogosto ostane na površinskem sloju okusa, sloga in všečnosti. Všeč? Všečkajte in delite!

Šesterica vidnejših predstavnikov nove generacije oblikovalcev, diplomantov Oddelka za oblikovanje ALUO, se bo od petka, 24. julija, prestavljala na skupinski razstavi Vdove in pankrt v razstavišču Vetrinjski v mariborskem Vetrinjskem dvoru, kjer bo gostovala po premierni predstavitvi v Cankarjevem domu. Ajda Bevc, Petra Bukovinski, Hana Jesih, Maša Majce Mesarič, Ajda Schmidt in Jan Virant trdijo, da za oblikovanje gola všečnost ni visoko na prioritetni lestvici. Pomembnejši sta učinkovitost in ustreznost – pojma, ki ju pogojuje kontekst oblikovanega dela, ki pa zato težko nastopa kot razstavni objekt, izoliran od siceršnje konkretne namembnosti.

Razstava Vdove in pankrt zato predstavlja prerez procesa oblikovanja, nakazuje uporabljene tehnične prijeme in izpostavlja tiste zamisli, ki so projekte najopazneje zaznamovale. Obiskovalce razstave vabijo, da odstrejo tančico in od blizu spoznajo oblikovalsko perspektivo s strokovnim žargonom vred: naslovna pojma vdova in pankrt sta namreč oblikovalska termina, ki v knjižnem prelomu označujeta osamele vrstice na vrhu (vdova) in dnu strani (pankrt), ki bi jih vesten oblikovalec moral pridružiti k pripadajočemu odstavku na prejšnji ali naslednji strani.

Več informacij o vodenih ogledih, načrtovanih v koncu avgusta v času trajanja festivala Lent, bo objavljenih na spletnih straneh Fundacije Brumen ter Vetrinjskega dvora.
Na ogled vsak delovnik med 10:00-15:00 (ali po dogovoru) vse do 29.8.2020!

Avtorji: Ajda Bevc, Petra Bukovinski, Hana Jesih, Maša Majce Mesarič, Ajda Schmidt, Jan Virant
Kurator: Radovan Jenko
Zapis ob razstavi: Aljaž Vindiš

Ajda Bevc
Rojena leta 1988 v Ljubljani, je diplomirana oblikovalka oddelka za vizualne komunikacije na ALUO. Deluje na področju knjižnega in časopisnega preloma, infografike, digitalnih produktov ter večjih sistemov. Od leta 2014 je članica uprave Fundacije Brumen. Dela v design oddelku razvojnega podjetja Better na področju digitalnega zdravstva.

Maša Majce Mesarič
Rojena 1988 v Ljubljani, je diplomirana oblikovalka oddelka za vizualne komunikacije na ALUO. Po delu v različnih studiih ter pridobljenih izkušnjah na področju infografike in grafičnih predstavitvah zgodb v časopisni hiši Delo je leta 2014 s Petro Bukovinski in Janezom Mesaričem združila moči pod skupnim imenom Mashoni. Njihovi naročniki delujejo na širokem spektru področij od visokotehnoloških podjetij do umetnosti, medijev in javnih institucij.

Petra Bukovinski
Rojena 1990 v Brežicah, je diplomirana oblikovalka oddelka za vizualne komunikacije na ALUO. Izkušnje na področju infografike in grafičnih predstavitvah zgodb je pridobivala v časopisni hiši Delo ter na samostojnih projektih, med drugim, skupaj z Ajdo Bevc, za Ustavno sodišče Republike Slovenije. Leta 2014 je z Mašo Majce Mesarič in Janezom Mesaričem združila moči pod skupnim imenom Mashoni. Njihovi naročniki delujejo na širokem spektru področij od visokotehnoloških podjetij do umetnosti, medijev in javnih institucij.

Hana Jesih
Rojena 1990 v Ljubljani, je magistra Oblikovanja vizualnih komunikacij, ki v okviru samostojnega oblikovalskega dela deluje na področju knjižnega preloma in oblikovanja publikacij, časopisov in revij, oblikuje pa tudi spletne strani in filmske špice. Je soustanoviteljica založbe posebnih izdaj, interaktivnih knjig in knjig umetnika imenovane Hibird Books, v okviru katere sta skupaj s Petrom Plantanom leta 2019 izdala knjigo Gamebook - Interactive Book of Board Games.

Jan Virant
Rojen 1986 v Ljubljani, je diplomirani oblikovalec vidnih sporočil, ki se večinoma ukvarja z oblikovanjem identitet, plakatov, publikacij in filmske grafike. Pogosto sodeluje z ljubljanskimi kulturnimi institucijami ter domačimi in tujimi filmskimi ustvarjalci. Njegova dela so bila razstavljena na večih skupinskih razstavah in predvajana na številnih filmskih festivalih doma in po svetu. Za svoja dela je prejel 5 priznanj za odlično slovensko oblikovanje in pohvalo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. Leta 2017 se je pridružil oblikovalskemu studiu Kabinet 01.

Ajda Schmidt
Rojena 1987 v Ljubljani, diplomantka oddelka za vizualne komunikacije na ALUO, kot samostojna oblikovalka deluje predvsem na področju kulture, znanosti in raziskovanja tiskarskih in knjigoveških tehnik, najjasneje izraženih v znamki SCH Stationery, razviti v sodelovanju s Tiskarno Povše. Za svoje delo na področju oblikovanja in fotografije je prejela številne domače in mednarodne nagrade, med drugim dve nagradi in deset priznanj Brumen ter ZGRAFovo ico-D Excellence Award. Posveča se tudi publicističnemu delu; njena besedila pa so bila objavljena v publikacijah kot so Delo, Outsider in Tribuna. Od leta 2017 je urednica kataloga Bienala Brumen, od leta 2018 pa tudi članica uprave Fundacije Brumen.

 


Produkcija: Fundacija Brumen
Organizator: Vetrinjski dvor - Narodni dom Maribor