TEPEŽNI DAN in PLETENJE »KRDEBAČ«

SloVesna domačija

27.12. - 28.12.2020
Spletni dogodek
vstop prost

Tepežni dan, tepežnica ali pametva, je običaj, ko otroci že zgodaj zjutraj vzamejo v roke šibo in z njo tepežkajo odrasle. Za dari so lahko dobili štručko, sadje, suho sadje, orehe, tudi denar ali klobaso.



Tepežkanje velja 28. decembra samo do 9. ure zjutraj, ki so jo otroci ponavadi prespali. Šega ima zelo stare korenine, saj se nanaša na dan, ko je dal Herod pomoriti otroke, ko je iskal novorojenega kralja.

Tepežkanje je bilo v časih naših prednikov pravi blagoslov. Vera v moč lesa je prastara, zato dotik šibe prenaša življenjsko moč z drevesa na človeka. 

Starejšim je pomenil obljubo zdravja, dekletom željo za dobro omožitev, živalim v hlevu dobro rejenje, celo po deblih dreves je švrknila šiba, da bi naslednje leto dobro rodilo. Udarcu ali dvema se ni mogel izogniti nihče – če tepežkarjem nisi odprl vrat, te je namreč celo leto čakala nesreča.

To staro vero izražajo tudi pesmi tepežnice, ki so jih izgovarjali otroci, medtem ko so tepežkali odrasle; Korošci na primer:

Veseli kakor ptičice v gozdu,
zdravi kakor ribice v vodi,
močni kakor medvedi v gori.
Da bi imeli toliko otročičev,
kolikor ima ta vejica vršičev.
Šip, šap, dober čas,
kar je na tej vejici iglic,
kaj more bit potic!

In kakšna je morala biti šiba za tepežkanje? Otroci so lahko uporabljali zimzelene rastline ter šibe iz drevja, ki spomladi ozeleni. Najpogostejše so bile leskova, brezova, vrbova, smrekova ali brinjeva.

V društvu Krdebač se trudijo ohraniti običaj skupaj z zanesenjaki iz Cerkvenjaka in Vitomarcev. Za ta namen gredo otroci od hiše do hiše in z KRDEBAČ-EM rahlo udarijo gospodarja in gospodinjo po zadnjici. Ob tem izgovarjajo rek ( friški bote zdravi bote vino pite ne vodo zelje jejte ne meso), v zahvalo pa dobijo denar ali kaj  sladkega.

V ta namen društvo splete okrog 150 celot, katere za prostovoljne prispevke razdelijo med prebivalce. Zbrana sredstva namenijo pomoči potrebnim tako v domačem kraju kot širom Slovenije.

Pletenje  "KRDEBAČ" je celota izdelana iz osmih vrbovih šib. Plete se pred tepežnico, kako pa lahko vidimo v posnetku.

◊ SloVesna, Vesna Gomboc


VILINSKO MESTO 2020

Festival Vilinsko mesto je skupni projekt Narodnega doma Maribor, društva Hiša! in Zavoda MARS Maribor.
Produkcija: Narodni dom Maribor, 2020

Program je nastal v sodelovanju z Umetnostno galerijo Maribor, Centrom plesa, Lutkovnim gledališčem Maribor, Mladinskim kulturnim centrom Maribor, Muzejem narodne osvoboditve Maribor in ob podpori Mestne občine Maribor.


Program Vilinskega mesta je brezplačen in nadvse privlačen. Udeležba v vseh aktivnostih poteka na lastno odgovornost.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa; za morebitne spremembe spremljajte www.vetrinjski-dvor.si!