Maribum Afriqui 2016

Festivalsko glasbeno druženje Malija in Maribora

16.9.2016 @ 17:00
Atrij
vstop prost

Vabljeni na drugo leto glasbenega druženja Slovenije z Malijem v Mariboru!


V dveh festivalskih dneh bomo v Vetrinjskem dvoru v Mariboru in na Pruhu pri Svečini slišali slovenske in malijske glasbenike, ki kreativno poustvarjajo lastno tradicijo ter z lastnim izrazom in sporočilom navsezadnje ustvarjajo tudi novo.
Spomnimo se lastnih korenin, dopustimo si pokazati bogastvo druge kulture in verjeti, da kakor glasba ne pozna meja, tudi mi lahko ves čas presegamo lastne omejitve.

Program: 

17.00 do 18.00:  Delavnice bogolana za otroke (Tenemakan Keita, MLI)
19.30: Sprehod po Maliju: malijske tradicionalne melodije različnih etnij, Lassine Kone/Joel Diarra/Yero Dicko (MLI), koncert
20.45: Theatre Village Hon, afriško gledališče (MLI), kratka predstava
21.30 Maribum Afriqui (SLO/MLI), koncert

Delavnica bogolana (tradicionalnega malijskega slikanja) za otroke s Tenemakanom Keito
Bogolan (bambarščina: bɔgɔlanfini; "blatna krpa") je ročno izdelana malijska bombažna tkanina, tradicionalno pobarvana in poslikana s fermentiranim blatom, izvlečki iz listja, trav in lubja; velikokrat z malijskimi simboli in figurami. Ima pomembno mesto  v tradicionalni malijski kulturi in je nedavno postala simbol malijske kulturne identitete. Poslikano tkanino izvažajo po vsem svetu za uporabo v modi, likovni umetnosti in za dekoracijo. Tenemakan Keita je mojster bogolana in nadaljuje tradicijo svojih prednikov.

Brezplačna delavnica je namenjena otrokom in odraslim.

 

Sprehod po Maliju: malijske tradicionalne melodije različnih etnij
Lassine Kone/Joel Diarra/Yero Dicko, koncert

Skoraj nepregledna zakladnica tradicionalnih skladb etničnih skupin v Maliju; od skrivnostnih Dogonov, ribičev ljudstva Bozo, nomadskih Tuaregov, pastirskega ljudstva Peul in številnih drugih je še vedno vir inspiracije za glasbenike in poslušalce. V njih odseva starodavna, izvorna  energija, modrosti prednikov in ljubezen do življenja. Trije odlični glasbeniki, ki nas bodo vodili, so Lassine Kone iz ljudstva Bambara, glasbenik s posebnim stilom igranja na n'goni - afriško lutnjo; Joel Diarra iz ljudstva Bobo, virtuoz na balafonu - afriškem ksilofonu; in Yero Dicko iz plemena Peul, izvrstni basist.

Lassine Kone: n'goni, vokal,  Joel Diarra: balafon, vokal, Yero Dicko: el. bas

 

Maribum Afriqui, koncert

Maribum Afriqui je hišni bend projekta in festivala Maribum Afriqui 2016. Skupina je nastala na glasbeni rezidenci slovenskih glasbenikov v Bamaku, glavnem mestu Malija, februarja 2016. Igor Bezget in Tina Sovič sta se srečala z izvrstnimi malijskimi glasbeniki Lassinom Konejem, Joelom Diarrajem in Yerom Dickom v dnevni sobi najete hiše ob reki Niger nekega februarskega ponedeljka. Tako rekoč takoj se je začel ustvarjalni vrtinec, ki se ni polegel do konca rezidence. Nekaj dni kasneje so se glasbenikom pridružile pianistka in tolkalka Tamara Povh iz Slovenije ter Maladon Sidibe in Coumba Diarra, ki sta sicer čez dan pomagali v kuhinji, zvečer pa sta se prelevili v pevki in plesalki. Inspiracija so bile malijske tradicionalne melodije in ritmi, ki so dobili zahodnjaško (mestoma celo z elementi slovenskih narodnih) preobleko in avtorske aranžmaje.

Igor Bezget: el. kitara, Lassine Kone: n'goni, vokal, Joel Diarra: balafon, vokal, Yero Dicko: el. bas, Tina Sovič: tolkala, Tamara Povh: melodika, tolkala

https://soundcloud.com/user-873487694

 

Organizator: 
Tina Sovič, Plesna izba Maribor