SloVesna domačija

30.12. - 31.12.2020
Spletni dogodek
vstop prost

SloVesna domačija razkriva stara in modra sporočila  prednikov, ki so davno tega živeli na naših tleh. Tukaj počivajo predmeti iz zgubanih dlani, ki so pomagali, da je življenje lažje naokoli šlo. Sporočajo nam kako in zakaj so jih uporabljali, ter iz česa so bili. Za delo na polju, gozdu ali domači črni kuhinji. Za pridelavo ali obdelavo uporabih ali okrasnih stvari.


Tukaj doma so šege in navade, ki so na podeželju in vasi zaznamovale zimske dneve in noči, ko je bilo spoštovanje narave še glavno vodilo ljudi. Klicali so svetlobo, častili prednike, se klanjali naravi in čakali, da mraz in tema hitro odideta. Premlevali so za nazaj in se pripravljali za naprej, da vse dobro bo.

Na domačiji  doma so tudi vile, babe in hudiči, saj nekoč bolj kot danes, verjeli so v razne sile in si marsikaj razlagali s pomočjo domišljije. Med njimi prebiva naša Lucija, ki prinaša veliko luči ter skrbi, za povezovanje ljudi. Vse niti v rokah pa držjo tako Vile čudežnega klobčiča iz Pohorja. Da je ne bi nikoli zmanjkalo!

Naš rod pred nami je živel skromno in revno življenje, a praznik so vedno slavili. Slovesno našim prednikom, praznikom, soncu in življenju, dragi naši obiskovalci!

Na SloVesni domačiji je pridno pomagala še Mojca Derganc.

Razstavljeni predmeti so iz domačih, ljudskih zbirk Vesne Gomboc ter njene drage pomočnice Mojce Derganc.                                                                                                                           

Vidimo lahko starinska lesena orodja za delo na polju, vinogradu, stare lončene posode s tradicionalno poslikavo in brez, starinski sodi in obroči, del črne kuhinje, ki je bil potreben za gretje vode, res stari keramični deli lončenih peči, leseni pripomočki v kuhinji, pletene košare, velike in male, kovinska orodja za delo v domači delavnici, stari leseni del omare in postelje, stari leseni stoli, stare leščerbe, svetila, ključi, podkve, klekljarska bula in lesen pripomoček za navijanje klekljane niti, kolovrat in predivo, pripomočki za tkanje, polstenje, vezenje, laneno blago, ribež za perilo, stare igrače, velik plišasti medved, telovadec, bobika, glasbila iz orehov, piščali, lončeni bas, kalimbe, učbeniki, zvezki, spominska knjiga, kartice, voščila iz let 1930 – 1955, novejše knjige, ki prikzujejo vsebine domačih obrti, literarne dediščine ali opisujejo zimske šege in navade, stare lesene peresnice, miniature kozolca, preše, klopotca, lectova srca, poprtnik, svečke satnice, stari svečniki, stara lesena pručka, okna, slovesnka ornamentika na steklu, …)

Domačijo krasi še ogromno narave kot so debla, drevesni štori, praproti, lubja z lišaji, storži, mah, listje, koruza in njeni deli, posušene trave, veje, jabolke, zelišča, pridelki iz polja in vrta…

Manjkate pa vi, naši dragi obiskovalci!

◊ SloVesna, Vesna Gomboc


VILINSKO MESTO 2020

Festival Vilinsko mesto je skupni projekt Narodnega doma Maribor, društva Hiša! in Zavoda MARS Maribor.
Produkcija: Narodni dom Maribor, 2020

Program je nastal v sodelovanju z Umetnostno galerijo Maribor, Centrom plesa, Lutkovnim gledališčem Maribor, Mladinskim kulturnim centrom Maribor, Muzejem narodne osvoboditve Maribor in ob podpori Mestne občine Maribor.


Program Vilinskega mesta je brezplačen in nadvse privlačen. Udeležba v vseh aktivnostih poteka na lastno odgovornost.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa; za morebitne spremembe spremljajte www.vetrinjski-dvor.si!