globoka MODRINA si

Otvoritev razstave

3.12.2022 @ 19:00
Sodni stolp
Do 28. decembra, vsak delovnik od 10.00 do 12.00 in od 17.00 do 19.00 | vstop prost

Ustvarjeni svetlobni prostor je redka priložnost, kjer lahko odložimo težo sveta, se prepustimo globoki modrini in v valovanju spokojnosti pogledamo vase. Globoka MODRINA si spodbuja iskrenost in kontemplacijo v zaznavni čutnosti in nam zrcali našo lastno podobo nazaj.

Nina Šulin je tkalka prostora, ki s konstrukcijo črtnega tkanja spontano, v odnosu do prostora in trenutka, ustvari ožilje lebdečih temeljev. Natalija R. Črnčec s poslikanimi kroglami vstopi v polje stkanega ožilja in vzpostavi telo prostora.

Ob spoju obeh svetov se odpre portal v globoko modrino, ki naenkrat preseže meje strukture in telesa in postane brezmejni in breztežnostni prostor subtilne senzibilnosti čutil. Premikajoči očesni pogled slika neskončne, spreminjajoče se podobe slik, ki se nam vtisnejo v spomin, medtem ko lebdimo skozi prostor.
Čutni vidnosti se pridruži zvočni svet Juneshelen, ki objame in prepoji celotni prostor, in svetovi se začnejo zlivati drug v drugega. V zamaknjenost in globino modrine nas tako prestavljajo trije svetovi, ki se spajajo v eno jedro in v njegovem stičišču dajejo življensko moč svetlobnemu prostoru. Svetlobni prostor pridobi na lastni avri, na lastni obstojnosti in navzočnosti. Zaživi in bije samostojno in vrača pogled v gledalčeve oči in srce. Ob vsakem koraku in trenutku si.

Ne v pričakovanje, le v obstoječi bit je usmerjen obstoj občutljivosti in individualne resničnosti. Spoj med živečim svetlobnim prostorom in gledalcem, ki se je za kratek čas vzpostavil v Sodnem stolpu na levem bregu reke Drave, nas tako vabi, da vstopimo globoko v MODRINO.

Nina Šardi

Natalija R. Črnčec
Leta 1996 je diplomirala na Oddelku za likovno umetnost na Pedagoški fakulteti v Mariboru. Zaposlena je kot profesorica likovne umetnosti na Prvi in II. gimnaziji Maribor, kjer pod njenim mentorstvom uspešno delujeta dijaški likovni skupini. Skupaj z Nino Šulin sta prepoznavni ustvarjalki mariborske alternativne umetniške scene v okviru Kulturnega centra Pekarna. Z različnimi umetniškimi projekti se že več kot dvajset let predstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah. V svojem delu se osredotoča na problematiko barve in svetlobe, ki jo tematizira v prostorskih postavitvah in slikarskih delih.


Nina Šulin
Nina Šulin je diplomirala na Oddelku za likovno umetnost na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru in magistrirala na oddelku Scenskega oblikovanja, smer kostumografija na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani. Deluje na področju gledališke kostumografije in scenografije, lutkovne umetnosti in ilustracije in poučuje likovno umetnost na Osnovni šoli Fram in Osnovni šoli Kungota ter na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor. V svojem likovnem ustvarjanju raziskuje zgoščevanje likovnih elementov v prostoru skozi vrsto svetlobnih instalacij doma in v tujini.


Juneshelen
Nina Šardi, v avstrijskem Gradcu diplomirana umetnostna zgodovinarka je ustvarjalka zvoka in pesmi, pevka in producentka, ki deluje pod umetniškim imenom Juneshelen. Šardi je svojevrstna samotarka in popotnica v svetu glasbe, ki vsebuje cinematično senzibilnost in sanjsko vzdušje.
 


Produkcija: Nina Šulin, Natalija R. Črnčec, Juneshelen

Koprodukcija: Narodni dom Maribor - Vetrinjski dvor
Spremljevalni program festivala Vilinsko mesto

Soorganizacija: Lutkovno gledališče Maribor - Kulturna četrt Minoriti