Zahodna Sahara: Ljudstvo v boju

SAHARA OCCIDENTAL: UN PUEBLO EN LUCH

15.2.2017 @ 18:00
Preddvorana
Vsak delovni dan med 10:00-14:00 ali po dogovoru | vstop prost

Vabljeni na otvoritev razstave, ki predstavlja eno izmed najzanimivejših afriških kultur! 

Sahravijci
imajo svoje lastne kulturne značilnosti, ki se kažejo v njihovem umetniškem izražanju, njihovih oblačilih, književnosti, ali v glasbi. Zaradi svojega plemenskega značaja in zaradi nomadskega načina življenja večine prebivalstva, pred in po kolonizaciji, ter zaradi ničelne pozornosti Špancev do njihove kulture, je dandanes njihova kultura dosti manj poznana, kot večina kultur Magreba.

Kljub temu je sahravijska kultura dovolj močna in privlačna, da si zasluži pozornost in promocijo, za kar si prizadeva Ministrstvo za kulturo sahravijske republike v okviru razpoložljivih omejenih virov.

Zahodna Sahara je država z močno kulturno identiteto. Zaradi nomadskega načina življenja ima dolgo tradicijo ustne literature, vključno s prozo in poezijo. Kot sodobna družba imajo več generacij živih pesnikov, ki vzdržujejo dialog s to tradicijo in razvojem žanra skozi zgodovino. So narod v izgnanstvu in žrtev tujega zatiranja v lastni deželi, zato imajo veliko bolečine za izraziti in njihova sahravijska identiteta je razlog, da to počnejo s ponosom in z upanjem.

Sahravijska kultura temelji na ustnem izročilu v obliki zgodb, poezije in pesmi. Sahravijski jezik je Hassania, narečje klasične arabščine. Le nekaj geografskih mest v Zahodni Sahari je ohranilo imena v prvotnem berberskem narečju, ki ga je v celoti absorbiral Hassania. Zaradi zgodovinske in kulturne zveze s Španijo je španščina drugi uradni jezik.

Oblačila, ki jih uporabljajo in njihovi nomadski kostumi razlikujejo Sahravijce od prebivalcev sosednjih držav. Petje in ples sta stalnica v sahravijski kulturi.

Sahravijska kultura je zatrta in ignorirana s strani Maroka, ki zaseda velik del Zahodne Sahare, kjer so zasedena ozemlja podvržena "marokizaciji".

Fronta Polisario varuje in razvija sahravijsko kulturno dediščino kot enega od temeljev njihove nacionalne identitete.

Obrt je del zgodovinske dediščine nomadskih plemen v Zahodni Sahari. Vendar so vrsta proizvodov in načini njihovega trženja podvrženi velikim spremembam zaradi sedeče narave dela nomadov in spremembe potrošniških navad.

Obrtna industrija v Zahodni Sahari temelji na spretnosti obrtnikov da iz kozje in kamelje kože, srebra, barvne slonovine in gline ustvarijo uporabne izdelke in umetniška dela (nakit, bakrene izdelke, ...)

Zahodna Sahara, ki je bila do leta 1975 španska kolonija je zadnja kolonija v Afriki.

Sahravijci so edino arabsko in afriško ljudstvo na svetu, ki govori španski jezik.

Beduinske in nomadske korenine Sahravijcev se kažejo v njihovi umirjeni, a odločni in vzdržljivi naravi, še posebej ko se borijo za svojo svobodo in neodvisnost.

Malainin Ahmed (Polisario Front)
v sodelovanju z
Mestna občina Maribor