Več svetlobe!

24.9. - 9.10.2015
Od 10:00-24:00 | vstop prost

 Na mariborskih ulicah, fasadah, trgih in parkih je zaživela serija svetlobnih intervencij, ki izpostavljajo mestne kotičke, hkrati pa raziskujejo vlogo svetlobe v umetnosti. Svetlobna gverila  spodbuja razmislek o vlogi umetnosti in umetnika v javnem prostoru, ki se vse bolj sooča z nezadržnim krčenjem in vsestransko degradacijo. Hkrati opozarja na vlogo svetlobe pri sooblikovanju urbane izkušnje, nenazadnje pa tudi na potencial umetnosti pri zviševanju kakovosti življenja v mestih. 

Re:Akcija3 v Maribor prinaša izbor del predvsem slovenskih avtorjev, ki z različnimi avtorskimi pristopi preobražajo običajni videz arhitekture in urbanih mikro─ambientov. Dela, ustvarjena za prejšnje edicije festivala Svetlobna gverila, so v Mariboru umeščena v nove prostorske kontekste, ki zarisujejo nove koordinate mestnega tkiva, z domiselnim izpostavljanjem vloge svetlobe v vsakdanjiku in v umetnosti pa nagovarjajo karseda široko publiko.
 

1 Muzej narodne osvoboditve Maribor (vrt), Ulica heroja Tomšiča 5 – ALUO: Bright Talk

avtorji: Dan Adlešič & Uršula Rihtar & Katarina Müller & Anja Radovič in Katja Špiler
mentor: Boštjan Drinovec, ALUO
Bright Talk je ambientalna instalacija; nekakšen equalizerski svetlobni sistem, ki obiskovalcem omogoča, da s pomočjo mikrofona 'osvetlobijo' svoj glas.

2 Muzej narodne osvoboditve Maribor (vrt), Ulica heroja Tomšiča 5 - Katja Paternoster: Nočni obiskovalci
Človekov življenjski prostor pomeni obilico hrane, zato zavetje v urbanem okolju iščejo tudi bitja, ki jih tam običajno ne pričakujemo.

3 Vetrinjska ulica 30 - Aleksandra Stratimirović: V.I.P.
Ko vstopite v belo obarvan krog, zažarite v soju luči - spremenite se v epicenter pozornosti, postanete zvezda, v katero so uprte vse luči sveta.

4 Vetrinjski dvor - Kaja Avberšek & Darja Osojnik: Šajn*n*flaj
Kurja svetlobna gugalnica se prebudi šele, ko se zvečeri, vendar je tudi podnevi prijazna do radovednežev. Ob pazljivi uporabi omogoča vrtoglave užitke.

5 Vetrinjski dvor & Centralna postaja - Andrej Štular: Familija
Serija svetlobnih slik, ki oblikujejo svojevrstno družbeno topografijo, saj avtor vanjo vpleta podobe obrazov različnih kultur. Večplastne slike-objekti učinkujejo kot preslikave iz osebne skicirke.

6 Gosposka ulica - Tilen Sepič: Oblaki
Nad mesto se zgrinjajo nenavadni oblaki: čez dan nudijo senco, ponočnjakom pa razsvetljujejo pot.

7 Rotovški trg - Marko Crnobrnja: Past za bralce
Ker neprebrane knjige ne preživijo, je tu posebna naprava, s katero si lahko sleherna knjiga ujame čisto svojega bralca.

8 GT22, Glavni trg 22 - Tina Drčar: Električni kolaži
Transparentnost barvnih polj in nalaganje različnih motivov tvorijo poetične podobe, ki pričarajo intimno  vzdušje.

9 Cerkev sv. Alojzija, Glavni trg  - Marjeta Zupančič Meglič: Skrivnostni vrt
Ambientalna instalacija temelji na svetlobni igri z odsevi, ki plešejo po arhitekturi in jo spreminjajo v sanjsko podobo.

10 Žički dvor - Aleksandra Stratimirović: Dobri duhovi
Kaj se zgodi, ko se v stavbo naselijo dobri duhovi, te neopazne in tihe prikazni, ki so vedno pripravljene pomagati?


Svetloba nam odpira drugačne poglede na mestno tkivo, preganja sence, zbuja upanje, predvsem pa omogoča svež pogled in novo rabo vsega tistega, kar se kot samoumevno sicer tako rado zabriše v enolično neopaznost vsakdana. Zato vabljeni na večerni sprehod po svetlobnem Mariboru! 


 

RAZSTAVLJAJO: Kaja Avberšek & Darja Osojnik, Marko Crnobrnja (RS), Tina Drčar, Aleksandra Stratimirović (RS/SE), Tilen Sepič, Marjeta Zupančič Meglič, Dan Adlešič & Uršula Rihtar & Katarina Müller & Anja Radovič & Katja Špiler, Andrej Štular in Katja Paternoster.
Producent: Strip Core / Forum Ljubljana
Koprodukcija: Narodni dom – Vetrinjski dvor in društvo Hiša!
// Kustosa: Katerina Mirović, Matjaž Brulc
// Kapetan tehnične divizije: Borut Cajnko
// Produkcija: Maja Pegan, Tanja Skale, Marko Brumen
// Divizija: Tomo Hrovat, Marko Kociper, Miha Zupan
// Foto: DK, Borut Bučinel (oblaki), Robin Hayes (VIP)
// Grafično oblikovanje: MK
// SOFINANCERJI: Ministrstvo za kulturo, Mestna občina  Maribor 

Postavitev v Mariboru so s svojo nesebično pomočjo omogočili Muzej NO Maribor, Zavod Udarnik, Mariborska knjižnica, GT22, Centralna postaja - zavod Uho:oko, Nadškofija Maribor in Skupina Veritas d.o.o ter Restavracija Rožmarin.
Postavitev "Svetlobni oblaki" je omogočilo podjetje Nigrad d.d..
Pokrovitelj projekta: župan MOM dr. Andrej Fištravec.