Dnevi tibetanske kulture

Izdelava peščene mandale

18.5. - 30.5.2015
Večnamenska dvorana
vstop prost

Društvo popotnikov Vagant praznuje dvajsetletnico svojega delovanja. Ob tem jubileju bomo v sodelovanju z Narodnim domom Maribor pripravili več prireditev pod naslovom Dnevi tibetanske kulture. V okviru teh bomo v času od 18. do 30. maja gostili štiri tibetanske menihe iz Gyuto tantrične univerze iz Daramsale.

Menihi bodo v tem času v prostorih Vetrinjskega dvora izdelali peščeno mandalo Bude Yamantake. Mandale so v tibetanskem budizmu prikazane na več načinov. Lahko so naslikane ali tridimenzionalne, narejene so iz obarvanega peska, zlata, srebra, školjk, kamna, lesa ali gline. Ploskovna predstavitev mandale je ponavadi strogo simetrična. Diagram zgrajen okoli centra je razdeljen v štiri kvadrate enake velikosti. Zgrajen je iz koncentričnih krogov in kvadratov, ki izhajajo iz skupnega središča. Tam se, obkroženo z drugimi božanstvi, nahaja glavno božanstvo mandale. Vsak element v mandali predstavlja določen aspekt prebujenega uma. Za peščeno mandalo, kakršno bodo menihi izdelali tokrat, uporabljajo zdrobljeni marmor obarvan z vodnimi barvami. Menihi pesek nanašajo na podlago s posebnim orodjem. Ko je mandala končana, jo menihi podrejo in s tem simbolično ponazorijo minljivost vsega, tudi mandale. Pesek uporabljen za izdelavo mandale stresejo v reko, s čemer postane pozitivna energija vložena vanjo del lokalnega sistema.

V prostoru kjer bodo menihi izdelovali mandalo bodo dnevno jutranje meditacije. Ob tem pripravljamo vrsto predavanj na temo Tibeta, tibetanske kulture, filozofije in mistike. Z menihi se bomo pogovarjali o tibetanskem dojemanju rojstva, življenja in smrti, o tibetanski medicini, prehrani,…

V Veliki dvorani Narodnega doma bomo dne 26. maja pripravili koncert Sveti zvok Tibeta. Na koncertu bodo menihi predstavili tradicionalno grleno petje, ki mu ni enakega na svetu. Vsak od menihov poje en akord, ki hkrati vsebuje dva ali tri glasove. Te skoraj nezemeljske zvoke je moč primerjati z odmevanjem obrednih bobnov ali zvokov aboriginskega didžeriduja. Ob poslušanju dobimo občutek kot bi glasba prihajala iz globokega in čistega zavedanja, ki se ga niso dotaknile življenjske izkušnje ali dejavnost razuma. Začetki tega meditativnega petja segajo v leto 1474, ko je bila v Lasi na Tibetu ustanovljena tantrična Gyutu univerza. Po kitajski okupaciji so menihi svoje delo nadaljevali v Indiji. 

Organizacija: Društvo popotnikov Vagant